بدون شک مهرآذین را به اشتراک خواهید گذاشت
خ کارون نبش هاشمی پ ۴۴۴
زمان بندی تحویل
48 ساعته بدون تعطیلی با ارائه فاکتور معتبر

رنگ برداری در قالیشویی

در قالیشویی باتوجه به نوع الیاف به کار رفته از مواد مختلفی برای رنگ برداری استفاده می‌شود. در رنگ برداری ابتدا، رنگ‌های تیره‌ای که وارد قسمت‌های روشن فرش شده است را از بین می‌برند و سپس رنگ‌های اضافی را از سطح فرش پاک می‌کنند. درصورتی که لکه‌های ایجاد شده بر روی فرش زیاد باشد، رنگ فرش را به طور کلی از بین می‌برند و سپس عملیات رنگ گذاری را روی فرش انجام می‌دهند.
همچنین ممکن است فرش‌ها در اثر برخورد با مواد سفیده کننده، رنگ خود را از دست بدهد که در این صورت با رنگ گذاری، فرش را به حالت اول خود در می‌آورند.

به دلیل استفاده از الیاف طبیعی (ابریشم ، پشم ، پنبه و …) در فرش های دستباف ، جهت رنگ آمیزی نخ ها از رنگ های طبیعی استفاده می شود .که حلال آنها آب است. و عموماً زمانی که فرش در معرض رطوبت قرار می گیرد این رنگ ها مجدداً رقیق شده ، شروع به حرکت در سطح فرش کرده .فرش دچار اختلاط رنگ می شود و نیاز به رنگبرداری دارد (معمولاً رنگ های تیره وارد قسمت های روشن قالی شده.و چهره نامطلوبی به گل ها و نقشه آن می دهد) .

چرا فرشهای دستباف نیاز به رنگبرداری دارند؟

تقریبا 80 درصد قالیهای دستباف پس از تماس با آب و مایعات از خود رنگ پس میدهند و معمولا رنگهای تیره وارد قسمتهای روشن قالی شده و چهره بدی به گلها و

نقشه قالی میدهد. تداخل رنگ فرشهای دستباف معمولا بر اثر مواردی چون: ریختن آب در منزل روی فرش-ترکیدن لوله و نشتی فاضلاب -شستن اشتباهی قالی دستباف بدون موادشوینده لازمه در منزل و یا قالیشویی های غیر مجاز و بدون تجربه رخ میدهد

فرش ها معمولاً به سه دلیل می بایست رنگبرداری شوند :

الف) پس از بافت فرش با توجه به اینکه ممکن است هنگام رنگرزی رنگ ها به صورت یکنواخت حاصل نشوند.و یا بر اساس سلیقه خریدار غلظت رنگ کمتری مدنظر باشد . (تقاضای مشتریان اروپایی معمولاً مبنی بر شید ملایم قالی های دستباف می باشد)

ب) در اثر نگهداری نامناسب ، بروز حوادث (مانند ترکیدن لوله آب) و یا سهل انگاری در شست و شوکه معمولاً در شست و شوهای خانگی رخ می دهد .

ج) اختلاط رنگ کنترل شده زمان شست و شو که قبل از عملیات تست های لازم انجام شدهو در زمان شست و شو اوپراتور دستگاه آمادگی آن را دارد و تمهیدات لازم را از پیش در نظر گرفته است .رنگبرداری فرش های دستباف حتی المقدور بوسیله ی مواد غیر شیمیایی انجام می پذیرد.ولی در صورت عدم کارایی این مواد می بایست با توجه به جنس الیاف فرش و رنگ آن ،از برخی مواد مجاز بهره جست که انتخاب رنگبر ، رعایت درصد استفاده ، دمای مناسب و مدت زمان استفاده از آن به مهارت و تجربه استادکار رنگبرداری بستگی دارد .