بدون شک مهرآذین را به اشتراک خواهید گذاشت
خ کارون نبش هاشمی پ ۴۴۴
زمان بندی تحویل
48 ساعته بدون تعطیلی با ارائه فاکتور معتبر

فرش ماشینی چیست؟

فرش ماشینی گونه‌ای مصنوعی از قالی است که بر خلاف قالی دستبافت توسط ماشین‌آلات صنعتی بافته می‌شود.

به دلیل سرعت تولید و همچنین ارزان بودن مواد اولیه نسبت به قالی دستبافت قیمت ارزانتری دارد و از مزایای آن ساده‌تر بودن اجرای آن، بهتر بودن نقش و باکیفیت‌تر انواع تصاویر هنری و شخصی روی آن است.

برای شست و شوی فرش ها روش های متعددی وجود دارد اما بهترین روش برای شستن فرش ها سپردن آنها به قالی شویی است . با سپردن فرش هایتان به قالیشویی شما با خیال راحت می توانید به خانه تکانی خود برسید.

بهتر است فرش خود را به شرکت های معتبر قالیشویی دهید و اطمینان حاصل کنید فرشتان هنگام شستشو آسیب نمی بیند . شستشوی فرش دستباف با بافت ابریشمی را نیز به دست کاردان بسپارید و بهتر است خودتان اقدام به شستشوی این نوع فرش نکنید.

مراحل و شیوه شستشوی فرش ماشینی تفاوت زیادی با فرش های دستبافت ندارد و این نوع از فرش ها تنها از حیث حساسیت رنگ دهی نسبت به هم متفاوت دارند. همچنین این مورد را باید در نظر داشت که پس از شستشوی فرش های ماشینی از نرمی و لطافت آن ها کاسته می شود که علت این پدیده وجود مواد پلاستیکی در آنها می باشد.

در هنگام شستشوی فرش ماشینی باید فاکتورهای مختلفی همچون نوع الیاف، نوع رنگ، طیف رنگ، میزان آلودگی، نوع لکه ها و قدمت در نظر گرفته شود و همچنین در هنگام شستشو نیز کنترل شوند . از دیگر فاکتورهای مهم  می توان به نحوه جمع آوری و حمل و نقل، شیوه غبارگیری و میزان فشار و ضربه دستگاه غبارگیر، روش شستشو، آبگیری و آبکشی، مواد شوینده، زبری و سختی تجهیزات و ابزار مورد استفاده و … اشاره نمود.

آبگیری و خشک کردن

در این مرحله ابتدا آب باقی مانده در سطح و سپس رطوبت الیاف فرش گرفته می شود. باید توجه داشت که در طول عملیات شست و شو میزان آب میان بافتی الیاف (خصوصاً اگر جوت و پنبه باشد) افزایش می یابد و این آب نباید در کوتاه مدت تبخیر شود زیرا موجب تردی و شکننده شدن الیاف خواهد شد؛ لذا در این مرحله هرگز نباید دمای فرش از ۴۰ درجه سانتی گراد بیشتر شود. همچنین فرش هرگز نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد چرا که این کار موجب تغییر رنگ فرش و تغییر شکل الیاف به دلیل استفاده از مواد پلاستیکی و کاهش طول عمر فرش می شود.